Ezért veszélyes Ukrajna gyorsított felvétele a magyar mezőgazdaságra

2025. július 15. 10:55

Gyökeres átalakulás előtt áll a magyar agrárium.

2025. július 15. 10:55
null

A klímaváltozás felgyorsulása komoly kihívásokat okoz a magyar mezőgazdaságban – hangsúlyozta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Szerinte nemcsak alkalmazkodni kell az új időjárási körülményekhez, hanem alapvetően újra is kell gondolni a növénytermesztési stratégiákat.

Aszály, hirtelen viharok, kiszámíthatatlanság

A szakember kiemelte: az éghajlatváltozás hatásait már a lakosság is érzékeli, de a gazdák számára ez már hosszú évek óta valóság. A 2022-es aszály példátlan károkat okozott, 

2025-ben pedig már júniusban megjelentek a trópusi szárazság jelei. 

A hirtelen lezúduló nagy mennyiségű eső sem segít, mert nem tud felszívódni, és inkább kárt okoz a talajban és a növényzetben.

Vízmegtartás és folyószint-emelés

Petőházi szerint az egyik kulcsfontosságú lépés a víz megtartása lenne a szárazabb időszakokra. Ennek érdekében a „Vizet a tájba” program mellett a folyók vízszintjének emelésére is szükség van, például a Tiszán és a Dunán épített mederküszöbökkel. Ezek nem látványos vízlépcsők, de képesek visszatartani a talajvizet. 

Emellett a belvízcsatornák víztározóként való hasznosítása is fontos lenne.

A szakember a műsorban arról is beszélt, hogy a kukorica már nem bírja a szélsőséges időjárási viszonyokat, így csökken a termesztett terület – korábban 1,2 millió hektáron vetették, most alternatívákat keresnek. A szemes cirok – egy afrikai eredetű, szárazságtűrő növény – az egyik legígéretesebb lehetőség, akár 200 ezer hektárra is növekedhet a termesztése. Emellett a kalászosok, mint a búza és az őszi árpa is egyre jelentősebb szerepet kaphatnak.

A búza hazai felhasználása körülbelül 2 millió tonna, de jelentős export is van, főleg Olaszország felé. Az őszi árpából 1,5 millió tonna termett, ebből egymillió tonna szintén Olaszországba kerül. Petőházi szerint ezekben a növényekben továbbra is erős a magyar mezőgazdaság.

Ezt is ajánljuk a témában

Ukrajna csatlakozása: komoly versenyhátrány lehet

A szakember súlyos kockázatnak tartja Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását. Egyrészt csökkenhet az EU-s agrártámogatásokra jutó összeg, 

másrészt az ukrán mezőgazdasági termékek versenyelőnybe kerülhetnek az alacsonyabb előállítási költségek és kevésbé szigorú szabályozások miatt. 

Szerinte Ukrajna teljes jogú csatlakozása reálisan 5-10 év alatt történhet meg.

Gépesítés és digitalizáció a jövő záloga

A munkaerőhiány miatt a mezőgazdaság digitalizációja és gépesítése elkerülhetetlen. Petőházi szerint a technológiai fejlődés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a gazdák hosszú távon is versenyképesek maradjanak.

Bár az agrárium komoly nehézségekkel néz szembe, Petőházi nem tart attól, hogy a gazdálkodók felhagynának a munkával. „Enni minden nap kell” – emlékeztetett, de szerinte kérdés, hogy a társadalom mely rétegei tudják majd megfizetni az egyre dráguló élelmiszert.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Gabonatermelés Ukrajnában (MTI/EPA/STR)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. július 15. 15:38 Szerkesztve
Nem az ukrán búzából előállított fehérliszttel kell versenyezni, és azt próbálni ötven forinttal olcsóbban előállítani. Azt sose fogja tudni a magyar mezőgazdaság olcsóbban termelni. Azt kell termelni, amit ők nem, és olyan minőségben, amit ők nem.
2025. július 15. 15:14 Szerkesztve
"de szerinte kérdés, hogy a társadalom mely rétegei tudják majd megfizetni az egyre dráguló élelmiszert" Mindenki meg tudja fizetni az egészségesebb élelmiszert, aki akarja. Mondjuk nem 150-200 forintos fehérlisztet vesz, ami sima 5-6t terméshozamú búzából készül, hanem 750 forintos teljes kiőrlésű tönkölylisztet. Az egészségére tudatos vásárlónak eszébe se jut az előbbi, azt észre se veszi a polcon. Ami azért lehet ilyen árú, mert műtrágyán nőtt és ukrán vegyszerekkel van átitatva. Cserébe pedig még rost sincs benne. Olcsó, fenntarthatatlan módon előállított, beltartalom nélküli tömegáru. Kész melegágya mindenféle betegségnek. Ez csak tájékoztatás és egészségtudatosságra való nevelés kérdése, és exportálni is lehet, nem feltétlenül a magyar piacnak kell eltartania.
sohoto
2025. július 15. 14:36
A vízgazdálkodás alapvető fontosságú és arra nagy hangsúlyt kell fektetni. De sokkal költségesebb is. Az öntözés szántóföldi kultúrákban versenyképesen kivitelezhetetlen. Ott szárazságtürő kultúrákra való váltásra van szükség, ami alkalmazkodik a megváltozott éghajlati körülményekhez. Kukorica helyett cirok, stb. Ezek kutatásához legjobb terep Afrika. Ahhoz fog hasonlítani a mi éghajlatunk is.
sohoto
2025. július 15. 14:32
A gazdák 50-100 hektár földterülettel gazdák. Legfeljebb 300 hektárig. Azon túl már nagyüzem. Ekkora területhez se nem kellenek nagy gépek, se nem is tudnák megfizetni és kitermelni. Ha a nagygépek felé megyünk, akkor a nagyüzem felé megyünk. Ami hatékonyabb ugyan, de nem képes a szántóföldi kultúrákban versenyezni az olcsóbb előállítási költségű, szintén nagyüzemi ukrán dömpinggel. Csak a kisebb, de épp ezért rugalmasabb és specializációra is képes üzemméret tud alkalmazkodni és piaci réseket találni. Akár biotermeléssel, akár némi kiegészítő kertészeti profil felvételével. Ami kívül esik az ukrán konkurencián. Onnan bio biztosan nem fog érkezni. És ez védheti is a magyar árut egy magasabb minőségi kategóriába sorolva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!